BASINDA ÇIKAN HABERLER

 
 
   
   

 

   

 

 
 
 

 

Yatağan, dev bıçakla Guinnesse'e aday

Yatağan, dev bıçakla Guinnesse'e aday

 

09/08/2010 14:52

Denizli'nin Serinhisar İlçesi'ne bağlı Yatağan Beldesi'nde 17'incisi bu yıl düzenlenen 'Bıçakçılık Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri'ne ustaların yaptıkları dev boyuttaki bıçak, çakı, testere ve bağ makası damgasını vurdu.

 

 

İbrahim ÇOBAN


DENİZLİ-  Yatağan Belediye Başkanı MHP’li Tuncer Tunçbilek, dev bıçaklarla Guinness Rekorlar Kitabı'na aday olacaklarını söyledi.

Yüzyıllar boyu Türk ordularına savaş silahları imal eden Yatağanlı bıçak ustalarının, Bıçakçılık Festivali ve Kefe Yaylası Şenlikleri için yaklaşık bir ayda imal ettikleri dev boyutlardaki köstebek tüfeği, çakı ve testere büyük ilgi gördü. Yatağan Belediye Başkanı Tuncer Tunçbilek, beldedeki ustalar tarafından imal edilen bıçak, çakı, koyun makası, testere, çekiç, tahra, satır gibi birçok aletin yanında el aletlerinin tüm Türkiye’de satıldığını söyledi. Beldede yapılan bazı aletlerin de başta Almanya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edildiğini aktaran Başkan Tunçbilek, festivale gösterilen ilginin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yatağanlı ustaların yaklaşık bir ay üzerinde uğraşarak yaptıkları dev ebatlardaki aletlerin festivale katılanlar tarafından merakla izlendiğini belirten Başkan Tunçbilek, “Festivalimiz bu yıl dev bıçaklarla daha da ilginç oldu. Ustalarımız, kendi elleriyle dev boyutta bıçak, testere, köstebek tüfeği ve makas yaptılar. Vatandaşlarımız bunlara büyük ilgi gösterdi. Bunlarla Guinness Rekorlar Kitabı'na aday olacağız ve Yatağan'ın adını dünyaya duyuracağız” dedi.

2.40 METRELİK ÇAKI
Festival kapsamında Mehmet- Fatih Fakı kardeşler, açıldığında boyu 2 metre 40 santimetre, kapandığında da 1 metre 40 santimetre olan çakı, Celal Selçuk tarafından 1.5 metre uzunluğunda testere, Hasan ve Osman Aslankara kardeşler tarafından 2 metre 20 santimetre boyunda köstebek tüfeği ve Mehmet- Aziz Gökkurt kardeşler tarafından 2 metre 40 santimetre uzunluğunda budama makası imal edildi. Yapılan dev bıçaklar festivalde sergilendi. Festivalde en iyi ‘Yatağan Palası’, en iyi bıçak, en iyi çakı, en iyi bağ makası yarışmaları da düzenlendi.

Kefe Yaylası Şenlikleri'nde ise 4x4 Off-Road Kulübü'nün düzenlediği motokros gösterileri büyük ilgi gördü. Yaylada oluşturulan özel alanda, motokrosçuların yaptıkları gösteriler beğeni topladı. (dha)

 

 

 
 

Ana Sayfa |  Hakkımızda |  Ürünlerimiz |  İletişim |  Haberler | Site Haritası | info@fakioglubicak.com

Copyright © Fakioglubicak 2010

ZİYARETÇİ TRAFİĞİ
» Aktif Ziyaretçi 1
» Bugün Gelen 2
» Toplam Ziyaretçi 329331
SAYIN ZİYARETÇİMİZ
» IP Adresiniz | 34.239.170.244
» Bu sitemizi ziyaretiniz
google.com, pub-7414745707543860, DIRECT, f08c47fec0942fa0